Taczka
Taczki są niezastąpione zarówno w większych, jak i mniejszych ogrodach, chociaż w miniogródkach można się bez nich obejść – tu wystarczy zwykłe wiadro. Używam taczki, by przewozić kompost na grządki, ładuję na nią chwasty i odcięte gałęzie, a także przewożę cięższe materiały, np. worki z podłożem z samochodu do cieplarni lub do szopy. Zdarza się, że wykonanie jakiejś pracy w ogrodzie zajmuje mi tydzień lub dwa. Trzymam wówczas wszystkie niezbędne narzędzia w taczce, odwożąc je na noc do domku gospodarczego i rano wyciągając ponownie – dzięki temu wszystko mam pod ręką. Lubię zapełniać taczkę po brzegi, dlatego wybrałam dla siebie nieco mniejszą, lekką taczkę aluminiową. Miałabym pewnie spory kłopot z pchaniem większej. Mam także piękną taczkę drewnianą. Jest ciężka i trudno się ją pcha, ale kiedy tylko na nią spojrzę, zawsze ogarnia mnie radość.
Łopatka ogrodowa
Mate łopatki ogrodowe są szczególnie przydatne do sadzenia bylin i rozsady kwiatów jednorocznych oraz dwuletnich. Najbardziej uniwersalna jest łopatka o średniej szerokości ostrza. Pamiętajmy, aby zawsze pracować w rękawicach, w przeciwnym razie nabawimy się pęcherzy.
Wiadra i kosze
Wiader nigdy w ogrodzie nie jest za wiele! Kiedy odchwaszczam swoje rabaty, zawsze mam pod ręką dwa wiadra (do jednego wrzucam chwasty, które mogą powędrować do kompostownika, a do drugiego korzenie chwastów wieloletnich). Kosze doskonale nadają się do przenoszenia niewielkich, delikatnych roślin, cebulek i bulw, a przede wszystkim owoców, warzyw i kwiatów.
Grabie i miotły
Powinniśmy zawsze dbać o to, by nasz ogród wyglądał porządnie. Do zgrabiania z trawnika jesiennych liści doskonale nadają się sprężyste grabie. Zwykłymi grabiami wyrównujemy i oczyszczamy z chwastów przekopaną ziemię. Nie zapominajmy także o ścieżkach i tarasach. Dobrą miotłą szybko uprzątniemy z nich liście i kurz.
Nóż
Najbardziej wszechstronne zastosowanie mają noże o prostym składanym ostrzu. Pamiętajmy, aby przy okazji zaopatrzyć się w osełkę.
Narzędzia do przycinania
Zawsze warto kupić najdroższą parę sekatorów, na jaką nas stać — będzie z nich spory pożytek i będą nam długo służyć. W ogrodzie przydają się zarówno małe, jednoręczne sekatory, jak i dwuręczne, z długimi rękojeściami. W przypadku grubszych gałęzi nie obejdzie się bez dobrej piły.
Konewki
W każdym ogrodzie potrzebnych jest zazwyczaj kilka konewek z sitkami. Z reguły używamy ich do podlewania roślin świeżo posadzonych, do zasilania ich roztworami nawozów oraz podlewania roślin uprawianych w pojemnikach.
Nożyce
Nożyce o długich rękojeściach, służące do podcinania brzegów trawnika, pozwalają nam wykonywać tę pracę w wygodnej, wyprostowanej pozycji. Ręczne nożyce do podcinania żywopłotów sprawdzają się raczej przy niewielkich żywopłotach. Do pielęgnacji długich i wysokich bardziej odpowiednie będą nożyce mechaniczne. Małe nożyce ogrodowe o ząbkowanych ostrzach przydadzą się do cięcia kwiatów i odrostów.
Motyki
Motyka należy do podstawowych narzędzi ogrodniczych, chociaż w niewielkich ogrodach można się bez niej obejść. Najczęściej znajduje zastosowanie w ogródkach warzywnych, do odchwaszczania, spulchniania gleby czy kopczykowania roślin. Motykę należy regularnie ostrzyć, dlatego niezbędny będzie również zakup osełki.
W ogrodzie przydadzą się motyki zarówno na długim, jak i krótkim trzonku.
Inne narzędzia ogrodnicze
Kiedy już skompletujemy podstawowy zestaw narzędzi, w miarę potrzeby możemy poszerzać go o następne. Istnieje np. wiele typów motyk, o różnych długościach trzonka i kształcie ostrzy, niektóre z jednej strony zaopatrzone są w grabki lub widełki. Z pewnością przydadzą się również pikowniki.
W sklepach ogrodniczych znajdziemy także przeróżne rodzaje pazurków. Niektóre z nich są niezastąpione w usuwaniu chwastów w trudno dostępnych miejscach, np. rosnących w szczelinach między kamieniami.
Do wyrównywania brzegów trawnika najlepszy jest półokrągły nóż do darni, chociaż na małej powierzchni wielu ogrodników świetnie radzi sobie ze zwykłym nożem kuchennym o długim ostrzu.
Wiele osób, szczególnie właścicieli dużych ogrodów, bardzo chwali sobie węże nawinięte na szpulę. Istnieje też wiele typów zraszaczy i wielofunkcyjnych pistoletów zraszających o różnych dyszach. Osobiście potrafię się bez nich obejść, część moich znajomych uważa je jednak za bardzo przydatne.
Ostatecznie sami musimy ocenić, do jakiego stopnia różne akcesoria ułatwią nam pracę w ogrodzie.